Ekonomi

Çinli Sanayi Şirketlerinin Karları Haziran’da Düştü

PEKİN, 27 Temmuz (Xinhua) — Çin’in önde gelen sanayi şirketlerinin kârlarındaki düşüş Haziran 2023’te hafifledi.

Perşembe günü açıklanan resmi bilgilere göre, yıllık temel faaliyet geliri en az 20 milyon yuan (yaklaşık 2,81 milyon $) olan sanayi şirketlerinin birleşik kârı, Haziran ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 8,3 düşüşle 719,76 milyar yuan oldu. kaydedildi. Mayıs ayında kardaki düşüş yüzde 12,6 oldu.

Çin Ulusal İstatistik Ofisi (NBS) istatistikçisi Sun Xiao, ekonomik büyümeyi destekleyen politikaların yürürlüğe girmesiyle endüstriyel üretimin geçen ay gelişmeye devam ettiğini ve sanayi şirketlerinin ticari karlarının toparlanma eğilimini sürdürdüğünü söyledi.

Yılın ilk yarısında Çinli sanayi şirketlerinin kârı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16,8 azaldı. Bu rakam, ilk çeyreğe göre kâr düşüşünde 4,6 puanlık düşüşe işaret ediyor.

Ocak-Haziran döneminde kâr azalma oranı ilk çeyreğe göre 9,4 puan gerileyen imalat bölümü, bu dönemde daha sağlıklı bir performans sergilemiştir.

Ekipman imalatçılarının kombine karları ilk yarıda yüzde 3,1 arttı, ancak ilk çeyreğe göre yüzde 20,8 artışla düşüşü tersine çevirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu